Budovy usedlosti bývalého mlýna:

Usedlost bývalého mlýna sestává z komplexu budov půdorysného tvaru písmene U otevřeného směrem na jih. Východní a západní křídlo tvoří zděné patrové budovy, které jsou na severní straně doplněny jednopodlažní přístavbou spojující obě křídla.

Nejstarší dochovaná zmínka o objektu pochází z roku 1874, kdy stála na místě budova mlýna – dnešní západní křídlo. V roce 1927 prošel mlýn první rekonstrukcí a současně bylo přistaveno hospodářské stavení - dnešní východní křídlo. V roce 1936 následovala přestavba a úprava neobytných částí pro bydlení. Po roce 1964 byla usedlost mlýna modernizována a stavebně upravena a následně využívána n.p. Pozemní stavby Ústí nad Labem (závod Most) k rekreaci. Patrně poslední větší rekonstrukcí prošel objekt v roce 1985.

a)        Západní křídlo – je nejstarší částí. Jedná se o zděný nepodsklepený dvoupodlažní objekt s půdním prostorem, sedlovým krovem, s krytinou z pálených tašek. Zdivo je smíšené (cihla, kámen), stropy jsou dřevěné trámové, okna dřevěná špaletová, schodiště do 2.NP a na půdu dřevěné. Fasáda z jižní a východní strany s kabřincovým obkladem do úrovně cca 1,3 m nad zemí.

Zastavěná plocha: 186 m2.

Dispoziční řešení:   1.NP – předsíň, místnost pro správce objektu (původně formanka), sklad ložního prádla (původně výčep), soc. zařízení, přípravna jídel, kuchyně, hydrofor (pitná voda)

                            2.NP – 6 pokojů pro 3 až 4 osoby, sklad ložního prádla, schody na půdu

Stavebnětechnický stav této části je poznamenán zanedbanou, resp. neprováděnou údržbou v posledních několika letech. V severní části 1. NP je na zdech patrná plíseň v důsledku  nedostatečné izolace proti zemní vlhkosti, deficitu odvětrání a vytápění. Je třeba opravit střešní krytinu.

b)        Východní křídlo – jedná se o zděný nepodsklepený dvoupodlažní objekt se sklonitou střechou s částečnými valbami, střešní krytina je z pálených tašek. Zdivo je cihelné, stropy nad 1. NP jsou betonové, okna dřevěná zdvojená. U jižního štítu je provedeno venkovní betonové schodiště do 2.NP s kabřincovým obkladem.

Zastavěná plocha: 296 m2.

Dispoziční řešení:   1.NP – jídelna (64 m2), klubovna (43 m2), WC a umývárny, sklad, dílna, hydrofor (užitková voda)

                            2.NP – 14 dvou- a třílůžkových pokojů

Stavebnětechnický stav této části je oproti západnímu křídlu výrazně lepší, nicméně i zde je v severní části 1.NP, kde je objekt částečně zapuštěn pod úroveň svažitého terénu, znatelná vlhkost a plíseň na zdech. Ve 2.NP se rovněž objevují známky zatékání.

c)        Objekt kotelny s uhelnou – je zděná jednopodlažní, nepodsklepená stavba se sklonitou sedlovou střechou opatřenou pálenou krytinou. Spojuje západní a východní křídlo, dispozičně obsahuje prostory pro kotelnu, uhelnu a prostor pro výměník.

Zastavěná plocha: 54 m2.

Stavebnětechnický stav shora popsaných budov si vyžádá dodatečné náklady na opravy, kromě  uvedeného bude pravděpodobně nutné provést ve všech objektech nově vnitřní instalace ÚT a vody, neboť stávající rozvody jsou ve špatném stavu.

Inženýrské sítě, vytápění:

Budovy usedlosti bývalého mlýna jsou napojeny zemním kabelem na veřejný rozvod elektřiny, zásobování pitnou a užitkovou vodou je ze studny přes hydroforovou stanici, odkanalizování do vlastní ČOV (hydrofor. stanice i ČOV nebyly již několik let v provozu a ke dni zpracování tohoto materiálu jsou pravděpodobně nefunkční).

Objekt byl z větší části ústředně vytápěn z kotle na tuhá paliva umístěného v severní jednopodlažní budově spojující obě hlavní křídla, k datu zpracování tohoto materiálu není kotel osazen. Vytápění pokojů východního křídla zajišťovaly el. přímotopy.